Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Pomnik arrow Pomnik Stanisława Wojciechowskiego
Pomnik Stanisława Wojciechowskiego Drukuj
20.08.2008

ImageW końcu czerwca 2008 r. IBS  podjął starania, by utworzyć Społeczny Komitet Budowy Pomnika Stanisław Wojciechowskiego. Deklarację przystąpienia do komitetu złożyli już m.in. wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski i wicepremier Waldemar Pawlak.


26 czerwca 2008 r.  w trakcie uroczystości  odsłonięci tablicy poświęconej pamięci prezydenta-spółdzielcy prof. Stanisława Wojciechowskiego w budynku Krajowej Rady Spółdzielczej, dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej Jerzy Krajewski zgłosił postulat budowy pomnika Stanisław Wojciechowskiego w Warszawie.


„Stanisław Wojciechowski był jednym z najlepszych synów naszej ziemi - Polski. Był wybitnym działaczem ludowym i spółdzielczym oraz prawdziwym obrońcą demokracji i państwa prawa. Jego rozmowa z Józefem Piłsudskim na moście Poniatowskiego w maju 1926 r. to rzadki w naszej historii przykład odwagi i prawości polityka. Stanisław Wojciechowski zasługuje nie tylko na tablicę pamiątkową w naszej stolicy, ale również na pomnik w jej eksponowanym miejscu. Pomnik powinien stanąć w pobliżu mostu Poniatowskiego, być może przy wschodnim wjeździe w okolicach Stadionu Narodowego, wiosną 2012 roku przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012”, powiedział Jerzy Krajewski.

Profesor Aleksander Łuczak,  jeden z liderów PSL, w rozmowie z Jerzym Krajewskim ocenił, że lepsza byłaby lokalizacja w samym centrum stolicy w  pobliżu Traktatu Królewskiego.

Zaproszenie do stworzenia komitetu

 28 czerwca 2008 r. IBS wysłał do kilkudziesięciu przedstawicieli władz państwowych, kościelnych, samorządowych i spółdzielczych zaproszenie do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie. Treść listu do wszystkich osób była jednakowa.

„W imieniu Instytutu Bankowości Spółdzielczej chciałbym zaprosić Pana (lub Panią) do komitetu społecznego, którego celem będzie wybudowanie pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie.
Obecnie takiego komitetu nie ma. Jego spotkanie organizacyjne planujemy na połowę września 2008 r. w Warszawie. Na spotkaniu zostanie powołany komitet społeczny, wybrane jego władze i ułożony plan działań, by wiosną 2012 roku odsłonić pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie. Pomysłodawca budowy pomnika, Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej, deklaruje wyłożenie kilku tysięcy złotych swoich prywatnych pieniędzy na ten cel. Nie jest jeszcze ustalone, gdzie pomnik stanie i jak pozyskany zostanie teren pod jego budowę.
IBS chciałby zbudować pomnik Stanisława Wojciechowskiego, bo był to człowiek odważny, uczciwy, gospodarny, religijny i skromny, obrońca demokracji i państwa prawa, nasz bohater i autorytet, godny tego, by jego myśli i postawę propagować w naszym społeczeństwie, by stawiać go  jako wzór młodym ludziom.
Jeżeli chciałby Pan (lub Pani) wziąć udział w spotkaniu organizacyjnym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie, prosimy nas o tym powiadomić, a wyślemy zaproszenie na to spotkanie. 
Do udziału w pracach komitetu zaprosiliśmy przedstawicieli najwyższych władz państwowych, kościelnych, samorządowych, spółdzielczych i edukacyjnych. Lista osób, które wyrażą chęć uczestnictwa w komitecie, będzie publikowana i aktualizowana na naszej stronie internetowej www.ibs.edu.pl.”

Politycy popierają projekt

Zaproszenie do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie przyjęli już m.in. wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, wicepremier Waldemar Pawlak i prezydent Kalisza Janusz Pęcherz
  "Bardzo serdecznie dziękuję za list i zaproszenie do udziału w komitecie społecznym budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie. Będzie to dla mnie zaszczyt i dlatego przyjmuje to zaproszenie z wielką satysfakcją", napisał Jarosław Kalinowski. "Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie do uczestnictwa w komitecie społecznym budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego  w Warszawie. Będę niezmiernie zaszczycony mogąc współtworzyć grono osób wspierających tę niezwykle cenną inicjatywę", napisał Waldemar Pawlak.
Inicjatywę popiera również marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
"Nie mam wątpliwości, że wybitna postać prezydenta Wojciechowskiego zasłużyła na uczczenie jej pamięci pomnikiem zwracającym uwagę na dokonania prezydenta", napisał Bronisław Komorowski. Poprosił o informowanie go o postępie prac.
"Jest to bez wątpienia cenna i ważna inicjatywa. Niemniej z przykrością informuję, iż Państwa oczekiwania dotyczące udziału Pana Premiera w Komitecie Społecznym nie mogą zostać spełnione", napisała zastępca dyrektora Sekretariatu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
Budowa pomnika Stanisława Wojciechowskiego ma służyć nie tylko propagowaniu spółdzielczości. To nasz bohater i autorytet, który zasługuje na to, by stawiać go jako wzór młodym i dorosłym ludziom.
Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie zorganizuje publiczną zbiórkę pieniędzy na pomnik. IBS ma nadzieję, że projekt ten poprą finansowo banki spółdzielcze i zrzeszające, SKOK-i i inne spółdzielnie.

Michał Żabiński

 

Więcej na ten temat:

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski popiera budowę pomnika

To cenna inicjatywa - uważa kancelaria premiera Donalda Tuska

Wicepremier Waldemar Pawlak chce być w komitecie

Stanisław Wojciechowski - przywódca z zasadami

Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz przyjął zaproszenie

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski chce być w komitecie

List z zaproszeniem do komitetu

Stanisław Wojciechowski - nasz bohater i autorytet

Pomnik Stanisława Wojciechowskiego

 

 
designed by www.madeyourweb.com