Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Pomnik arrow Pomnik Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie
Pomnik Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie Drukuj
24.02.2012
21 lutego 2012 r. Jerzy Krajewski, inicjator budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie, spotkał się w tej sprawie z Jackiem Duchnowskim, zastępcą burmistrza Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy. 

 

2 lutego 2012 r. Jerzy Krajewski, inicjator budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie, wysłał pocztą elektroniczną do burmistrza Ursusa Wiesława Krzemienia poniższy list.

 

Sz. P. Wiesław Krzemień

Szanowny Panie Burmistrzu!

Od 2008 r. staram się zbudować pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie.

Inicjatywa ta zyskała poparcie wielu osób.

Zaproszenie do Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie przyjęli m.in. posłanka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Jarosław Kalinowski, wicepremier Waldemar Pawlak i prezydent Kalisza Janusz Pęcherz.

Inicjatywę poparli również Lech Kaczyński, wówczas prezydent RP, prezydent RP Bronisław Komorowski, wówczas marszałek Sejmu, premier Donald Tusk, ówczesny prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz biskup warszawsko-praski Henryk Hoser.


Artykuł na ten temat jest m.in. pod adresem: http://www.ibs.edu.pl/content/view/4232/117/ .

Gdy zgłaszałem pomysł budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie, nie wiedziałem, że w Ursusie jest obelisk dla Stanisława Wojciechowskiego.

Do tej pory oprócz poparcia budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego nie udało się ani stworzyć Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Stanisława Wojciechowskiego, ani pozyskać potencjalnych sponsorów budowy.

W związku z tym chciałbym nieco zmienić koncepcję. Zamiast starać się o zbudowanie od nowa pomnika w centrum Warszawy, postawić pomnik – odlew postaci Stanisława Wojciechowskiego – na postumencie w Ursusie, zamiast obelisku.

Co sądzi Pan o tym pomyśle?

Czy urząd gminy Ursus byłby gotów wyasygnować kilkadziesiąt tysięcy złotych na odlew postaci Stanisława Wojciechowskiego i uroczyste ustawienie jej na postumencie w Ursusie 22 grudnia 2012 r. z okazji 90 rocznicy objęcia urzędu prezydenta RP przez Stanisława Wojciechowskiego?

Z wstępnego rozeznania wynika, że projekt pomnika, zamówiony u mało znanego artysty, to koszt rzędu 10-15 tys. zł, a koszt wykonania takiego pomnika z metalu  np. w Odlewni Metali Nieżelaznych Żelazowski w Ząbkach to koszt 30 tys. zł netto plus VAT.

Wydaje mi się, że gdyby Gmina Ursus zaangażowała się w projekt budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego, mogłaby zyskać wsparcie finansowe sektora banków spółdzielczych i sektora SKOK w tym przedsięwzięciu.

 

 

Spotkanie z wiceburmistrzem

 

21 lutego 2012 r. Jerzy Krajewski, inicjator budowy pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie, spotkał się w tej sprawie z Jackiem Duchnowskim, zastępcą burmistrza Dzielnicy Ursus Miasta Stołecznego Warszawy w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursus.

Przedstawił historię starań o budowę pomnika, które podjął w czerwcu 2008 r. Pokazał oryginały listów z wyrazami poparcia dla budowy pomnika. Powiedział, że Społeczny Komitet Budowy Pomnika nie powstał, że z inicjatywy wycofała się Krajowa Rada Spółdzielcza.

 "Widocznie nie wszystkim zależy, by postać Stanisława Wojciechowskiego była przypominana, celnie zauważył Jacek Duchnowski.

Z jego wyjaśnień wynika, że zamienienie na postumencie w Ursusie  kamienia z tablicą na odlaną z metalu postać Stanisława Wojciechowskiego wymaga wielu uzgodnień z różnymi instytucjami.

Zdaniem Jacka Duchnowskiego lepszym rozwiązaniem może być pozyskanie terenu w centrum Warszawy i zbudowanie nowego pomnika od podstaw.

Przyznałem mu rację po obejrzeniu otoczenia pomnika Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie. Nie jest ono reprezentacyjne. Choć być może akurat jemu sąsiedztwo bazaru nie przeszkadzałoby.

Wiceburmistrz Duchnowski powiedział, że  Urząd Dzielnicy Ursus sprawdzi możliwość uzyskania od Miasta Stołecznego Warszawy działki pod budowę pomnika Stanisława Wojciechowskiego.

Zgodził się też, by Jerzy Krajewski wystąpił 15 marca 2012 r. na uroczystości przy pomniku Stanisława Wojciechowskiego z okazji 143 rocznicy  jego urodzin.

 

Jerzy Krajewski

 

 
designed by www.madeyourweb.com