Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Leasing arrow Spółdzielczy leasing
Spółdzielczy leasing Drukuj
30.06.2007
Z sektorem banków spółdzielczych współpracują trzy firmy leasingowe: VB LEASING, SGB Trans-Leasing i MT Leasing. Tylko ta pierwsza może pochwalić się sukcesami w tej kooperacji, do czego przyczynił się Piotr Bieliński, pełnomocnik zarządu VB Leasing Polska SA ds. współpracy z bankami.

MT Leasing, spółka MR Banku SA, wygasza działalność. W SGB Trans-Leasing od 2006 r. udziałowcem jest Gospodarczy Bank Wielkopolski, ale ani bank, ani firma nie chcieli ujawnić, ile bank ma jej udziałów. Na stronie internetowej firmy (www.tl.com.pl) jest zaproszenie do złożenia wizyty „w placówkach Banku Spółdzielczego SGB i Oddziałach GBW SA na terenie całego kraju”. Wiosną 2007 r. kierownictwo  firma nie było jednak w stanie podać ani jednej nazwy baku spółdzielczego, który sprzedaje jej produkty.

Współpraca z 59 bankami spółdzielczymi

Szybki rozwój przeżywa natomiast VB LEASING. „W 2006 r. spółka podpisała blisko 11 tysięcy umów o łącznej wartości przekraczającej miliard zł. Oznacza to ponad 56-procentowy wzrost w stosunku do 2005 roku. Ubiegłoroczny zysk netto spółki przekroczył 19,1 mln zł. Tegoroczny plan zakłada, że wartość sfinansowanych ruchomości wyniesie 1,43 mld zł”, powiedział Marek Forster, prezes zarządu VB LEASING na konferencji prasowej w Warszawie.
Dla tej firmy współpraca z bankami spółdzielczymi nie jest najważniejsza, gdyż ten kanał dystrybucji daje je mniej niż 1 proc. sprzedaży, ale poświęca im sporo uwagi.
Piotr Bieliński, pełnomocnik Zarządu VB Leasing Polska SA ds. współpracy z bankami jest zadowolony z tych interesów. „W styczniu 2006 roku VB LEASING otrzymał od wszystkich zrzeszeń banków spółdzielczych w Polsce zielone światło do podjęcia współpracy w zakresie oferowania ich klientom usług leasingowych jako bezpiecznej formy finansowania inwestycji. Warto przypomnieć, że na wybór banków spółdzielczych jako partnera w biznesie wpływ miały m.in. spółdzielcze korzenie VB LEASING. Ale nie był to powód jedyny. Siłą spółdzielczości bankowej w Polsce, która dysponuje rozbudowaną siecią oddziałów, filii i punktów obsługi klienta, jest też bardzo dobra znajomość miejscowych warunków ekonomicznych, potrzeb lokalnych przedsiębiorców i całej społeczności. To wyróżnia banki spółdzielcze od komercyjnych i powoduje, że potrafią one bardzo dobrze dopasować swoją ofertę do oczekiwań klientów”,  twierdzi Piotr Bieliński.
„Zrzeszenia i zrzeszone banki spółdzielcze to instytucje finansowe bardzo dynamicznie rozwijające się, które szybko podjęły współpracę z VB LEASING. Dziś współpracuje z nami 59 banków, przy czym ich liczba systematycznie rośnie.  Leasing oferują 24 banki zrzeszone w Banku Polskiej Spółdzielczości SA (są to m. in. Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, Bank Spółdzielczy w Brodnicy oraz Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie), 28 banków Spółdzielczej Grupy Bankowej, m.in. w Barlinku, Dzierżoniowie i Toruniu oraz 7 banków Mazowieckiego Banku regionalnego SA, m. in. banki spółdzielcze w Chełmnie i Ostrowi Mazowieckiej oraz Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie”, poinformował  Piotr Bieliński

Pomoc szkoleniowa i marketingowa


Banki kooperujące z VB LEASING mogą zaproponować swoim klientom leasing - nowy instrument finansowy, komplementarnie uzupełniający ich podstawową ofertę kredytową. Korzyści są oczywiste. „Sprzedaż nowego produktu zwiększyć może przewagę konkurencyjną danej placówki bankowej, może też umożliwić zdobycie kolejnych grup klientów i zatrzymanie dotychczasowych, rozwój pracowników i przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Współpraca VB LEASING z bankami spółdzielczymi prowadzona jest na wielu płaszczyznach. M.in. szkolimy pracowników i wspieramy ich przy ofertowaniu klientów, współuczestniczymy w akcjach marketingowych poszczególnych banków spółdzielczych. Nasze wspólne, dotychczasowe doświadczenia i chęć stworzenia nowoczesnej oferty, jednoznacznie kojarzącej się ze spółdzielczością bankową były przesłankami do opracowania specjalnego produktu brandowego – Spółdzielczego Leasingu. To bezpieczny i nowoczesny pakiet produktów leasingowych dla klientów banków spółdzielczych i banków zrzeszających. Umożliwia przedsiębiorcom łatwy dostęp w zasadzie do wszystkich środków trwałych i nieruchomości. Wkrótce w bankach spółdzielczych w całej Polsce pojawią się materiały promujące tę specjalną ofertę, wynik współpracy VB LEASING i zrzeszeń banków spółdzielczych”, dodał Piotr Bieliński. 
„W porównaniu do 2005 roku, wymiernym efektem naszych działań w 2006 r. jest też dziewięciokrotny wzrost liczby umów zawartych za pośrednictwem banków spółdzielczych w Polsce. Ich wartość wzrosła dwudziestokrotnie, do poziomu ok. 9 mln zł netto aktywów przekazanych w leasing. Oczywiście, wartość ta stanowił jeszcze niewielką część w obrotach naszej firmy. Biorąc jednak pod uwagę duży potencjał banków spółdzielczych i sukcesywnie rozwijającą się sieć sprzedaży Spółdzielczego Leasingu jesteśmy przekonani, że w najbliższych latach ten kanał dystrybucji będzie odgrywał coraz istotniejszą rolę w portfelu VB LEASING.  Dotychczasową współpracę z sektorem bankowości spółdzielczej w Polsce oceniamy pozytywnie, z dobrymi prognozami na przyszłość”, podsumował Piotr Bieliński.

 

 
designed by www.madeyourweb.com