Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Fundusze arrow Banki spółdzielcze stawiają na fundusze inwestycyjne
Banki spółdzielcze stawiają na fundusze inwestycyjne Drukuj
16.07.2007
Lawinowo rośnie liczba banków spółdzielczych oferujących klientom fundusze inwestycyjne. Do końca roku może się zwiększyć nawet o 80 procent. Zaczęła się bowiem walka o klienta w małych miastach między instytucjami finansowymi - podała "Rzeczpospolita" 10 lipca 2007 r.


 "Jeszcze dwa lata temu ze świeczką trzeba było szukać banku spółdzielczego, który oferowałby fundusze inwestycyjne. Wciąż zresztą nie jest takich banków wiele - niecałe 12 proc., ponieważ znaczna część z ponad 580 banków spółdzielczych to malutkie instytucje mieszczące się na wsiach i obsługujące głównie rolników [...].
Ze spółdzielcami współpracuje Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Union Investment wywodzące się z niemieckiej spółdzielczości. Obecnie ma podpisane umowy ze 110 bankami, z czego 70 otrzymało już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na sprzedaż funduszy." - pisze "Rzeczpospolita".

"Liczę, że do końca tego roku będziemy mieli podpisane umowy z 200 bankami - mówi Waldemar Wróbel odpowiedzialny w Union Investment za kontakty z sektorem spółdzielczym. A jeszcze na początku 2006 roku umowy miało podpisane mniej niż 50 banków. - W małych miastach świadomość dotycząca inwestowania rośnie w błyskawicznym tempie - mówi Wróbel.
Spółdzielcy wprowadzają fundusze, ponieważ zostali przyparci do muru przez komercyjną konkurencję, która ma bardzo bogatą ofertę. Boom na fundusze inwestycyjne sprawił, że wartość aktywów w nich zgromadzonych sięgnęła w czerwcu 140 mld zł i była aż o 80 proc. wyższa niż przed rokiem. Jeżeli banki spółdzielcze nie chcą tracić klientów, muszą reagować.
- Przychodzą do nas klienci i pytają o fundusze. Inne banki w mieście oferują taki produkt - mówi wiceprezes BS w Kwidzynie Irena Kopik. Jej bank ma otrzymać niedługo zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na dystrybucję funduszy." - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Polacy coraz chętniej lokują swoje oszczędności w funduszach inwestycyjnych. Fundusze dają bowiem szansę na osiągnięcie o wiele wyższych stóp zwrotu niż tradycyjne produkty depozytowe, takie jak lokaty czy rachunki oszczędnościowe. Najpopularniejsze są fundusze akcyjne - w czerwcu ich majątek zwiększył się o 5 mld zł.

Źródło: http://www.rp.pl

 

Z bankami spółdzielczymi współpracuje też TFI SEB i TFI PZU.

 
designed by www.madeyourweb.com