Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Leasing arrow Dynamiczny rozwój leasingu
Dynamiczny rozwój leasingu Drukuj
26.07.2007
W pierwszym półroczu 2007 r.  wartość rynku leasingowego wyniosła 15,4 mld zł, czyli 70 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2006 r.  SBS nie liczy się w tej branży usług finansowych, mimo że prowadzi milion rachunków dla firm.


 W pierwszym półroczu br. wartość rynku leasingowego wyniosła 15,4 mld zł, czyli 70 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2006 r. - poinformował podczas środowej konferencji prasowej przewodniczący komitetu wykonawczego Związku Przedsiębiorstw Leasingowych (ZPL) Mieczysław Groszek. 
Wartość leasingu na rynku ruchomości (m.in. samochodów, maszyn, urządzeń) wyniosła 14,04 mld zł, co oznacza wzrost o 60 proc. w stosunku do I półrocza 2006 r. Wartość leasingu nieruchomości wyniosła 1,4 mld zł, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż przed rokiem.

Groszek poinformował, że w ocenie branży leasingowej łączny tegoroczny wzrost sektora wyniesie ok. 40 proc., a jego wartość za cały 2007 r. wyniesie 32 mld zł.


Z danych ZPL, prezentujących wyniki 31 działających w Polsce firm leasingowych, wynika, że najbardziej w pierwszym półroczu wzrósł leasing pojazdów (jego wartość to 9,4 mld zł, czyli o 76 proc. więcej niż I półroczu ub.r.).
Wiceprzewodniczący ZPL Arkadiusz Etryk podkreślił, że sprzedawcy środków transportu są beneficjentami wzrostu gospodarczego. Firmy leasingowe zauważają rosnące zakupy samochodów osobowych i ciężarowych. Przedsiębiorstwa odnawiają floty samochodów, rosną zakupy małych i średnich firm oraz przez internet. Leasing samochodów osobowych wzrósł o 71 proc. (do 3,3 mld zł).
Drugim segmentem rynku, który rozwija się bardzo dynamicznie, jest leasing maszyn i urządzeń przemysłowych. Najbardziej popularnym produktem jest leasing sprzętu budowlanego (33 proc. ogółu maszyn i urządzeń).
Groszek zwrócił też uwagę na bardzo dobrą sytuację na rynku leasingu nieruchomości. 43 proc. rynku leasingu nieruchomości stanowią obiekty handlowe i usługowe, 40 proc. - obiekty biurowe. Rośnie udział obiektów przemysłowych - obecnie stanowią one 11 proc. rynku. Groszek podkreślił, że na rynku nieruchomości widać konkurencję inwestorów finansowych - branża leasingowa rywalizuje z funduszami inwestycyjnymi.
Odnosząc się do poniedziałkowych danych Instytutu Pentor o widocznym w bankowości odwróceniu trendu koniunktury i możliwych gorszych wynikach gospodarki na przełomie 2007 i 2008 r., Groszek powiedział, że branża leasingowa zakłada w II półroczu zmniejszenie dynamiki wzrostu. "Widzimy potencjał wzrostu, ale jesteśmy ostrożni" - powiedział Groszek.
Według branży leasingowej, nadal istnieje popyt na inwestycje; ZPL zwraca też uwagę na rosnący napływ środków unijnych.

źródło: PAP

Nasz komentarz:

Sektor banków społdzielczych (SBS)  nie liczy się w leasingu, mimo że prowadzi milion rachunków dla przedsiębiorstw, które są zainteresowane tą formą  finansowania. Banki spółdzielcze występują głównie w roli pośredników dla komercyjnych firm leasingowych.

W 2006 r. za pośrednictwem banków spółdzielczych firma VB Leasing sfinansowała kontrakty leasingowe wartości 9 mln zł. To mniej niż promil rynku leasingowego.

W 2006 r. GBW SA kupił udziały w firmie Trans Leasing. Prawdopodbnie ma ich większość, bo firma nazywa się teraz  SGB-TRANS-LEASING Polskie Towarzystwo Leasingowe Sp. z o.o., ale ani bank, ani firma nie chcieli ujawnić, ile bank ich ma. Można to sprawdzić w KRS, ale to kosztuje 60 zł i czas na to poświęcony.

Na stronie internetowej firmy (www.tl.com.pl) jest zaproszenie do złożenia wizyty „w placówkach Banku Spółdzielczego SGB i Oddziałach GBW SA na terenie całego kraju”. Wiosną 2007 r. kierownictwo  firma nie było jednak w stanie podać ani jednej nazwy baku spółdzielczego, który sprzedaje jej produkty.

Na www.tl.com.pl są też inne informacje o firmie.

SGB-TRANS-LEASING Polskie Towarzystwo Leasingowe Sp. z o.o.

Zarejestrowana w Sądzie Rejestrowym w Poznaniu - sygn. AKT RHB 8940.
Sąd Rejonowy w Poznaniu, XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Nr KRS: 0000030473 REGON: 630244958 NIP: 779-10-02-328
kap. zakł.: 1 000 000,- PLN w całości opłacony - 100% kapitału polskiego.

Trochę historii:
1994 r. - pierwsze transakcje leasingowe na rynku lokalnym w sektorze firm związanych z Pocztą i Telekomunikacją
1995 r. - umocnienie dotychczasowej pozycji i obsługa firm spoza sektora - współpraca z oddziałami Banku Pocztowego na terenie całego kraju
1998 r. - członkostwo w Wielkopolskim Klubie Kapitału i Wielkopolskiej Izbie Przemysłowo - Handlowej
2002 r. - przystąpienie do Związku Przedsiębiorstw Leasingowych
2003 r. - uzyskanie tytułu SOLIDNEGO PARTNERA Klubu Rzetelnego Biznesu
2005 r. - zwiększanie zasięgu na rynku krajowym - współpraca z Bankami Spółdzielczymi zrzeszonymi w Spółdzielczej Grupie Bankowej SGB GBW S. A.

 

Może SGB-TRANS-LEASING PTL  jakoś się rozkręci. Na razie nie idzie mu najlepiej.  Z danych Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wynika, że w I kwartale  2006 r. miało 0,26 proc. udziału w rynku leasingowym, a w I kwartale 2007 r. tylko 0,11 proc.

W pierwszym półroczu 2007 r.  SGB-TRANS-LEASING PTL  oddało w leasing środki wartości 20,83 mln zł, w tym 0,5 mln nieruchomości. Jego udział wzrósł do 0,13 proc.  (członkowie ZPL  w pierwszym półroczu 2007 r. oddali w leasing środki wartości 15 460 mln zł). To nadal mniej niż w I kwartale 2006 r., ale oznacza odwrócenie trendu.

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę nie udział w rynku, lecz samą wartość, okazuje się, że w pierwszym półroczu 2007 r.  SGB-TRANS-LEASING PTL  oddało w leasing środki wartości trochę mniejszej niż w pierwszym półroczu 2006 r., gdy podpisało umowy na 21,41 mln zł.

IBS życzy powodzenia SGB-TRANS-LEASING PTL.  Firma powinna jednak zdecydowanie poprawić swój PR.

 Może inne banki zrzeszające mogłyby zainwestować w jej udziały i rozwój? Chociaż trudno je do tego namawiać, skoro nawet na stronie www.gbw.com.pl obok oferty SGB-TRANS-LEASING PTL jest oferta firmy  VB Leasing, w której banki spółdzielcza ani zrzeszające nie mają żadnych udziałów. To dziwne zachowanie GBW SA wskazuje, że jednak trzeba będzie udać się do KRS, by sprawdzić, ile ma on udziałów w SGB-TRANS-LEASING PTL.

 Na stronie www.bankbps.pl jest reklama VB Leasing (marka Spółdzielczy Leasing), a na www.mrbank.com.pl reklama VB Leasing (marka Spółdzielczy Leasing) i logo  MT Leasing, firmy zależnej MR Banku, która wygasza działalność.  

 

Jerzy Krajewski

 

 
designed by www.madeyourweb.com