Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Informacje arrow Obecne państwo polskie zaczęło się 22 lipca 1944 r.
Obecne państwo polskie zaczęło się 22 lipca 1944 r. Drukuj
11.02.2015
Polacy mogą wtedy mówić o dużym wkładzie w pokonanie Niemiec, bo w takiej sytuacji żołnierze I i II Armii LWP będą polskim żołnierzami, a nie żołnierzami Armii Czerwonej. Nie będzie też wątpliwości prawnych dotyczących legalności reformy rolnej, zapoczątkowanej dekretem z 6 września 1944.
 

Przez kilka dni września 2014 r. dręczyła mnie sprawa "największego cmentarza polskich żołnierzy na świecie", który zobaczyłem w Zgorzelcu 6 września 2014 r., dzięki naszemu wspaniałemu przewodnikowi Jerzemu Górskiemu. To on powiedział, że to "największy cmentarz polskich żołnierzy na świecie",
Leży na nim 3,5 tysiąca Polek i Polaków. Zginęli, walcząc z bronią w ręku o wyzwolenie Polski spod okrutnej niemieckiej okupacji i zdobycie nowych ziem dla Polski.
Problemem był dla mnie to, że podlegali PKWN-owi, a nie polskiemu rządowi w Londynie. Z legalistycznego punktu widzenia trudno ich więc uznać za polskich żołnierzy.

Jest jednak jeden sposób na to, by uznać tych bohaterów za żołnierzy państwa polskiego. Wpadłem na to na spacerze po Markach 9 września 2014 r.
Za legalne państwo polskie trzeba uznać to państwo, które od 22 lipca 1944 r. powstawało między Bugiem a Odrą i Nysą Łużycką.
To trochę naciągana interpretacja prawna, ale wtedy wiele rzeczy zaczyna układać się w sensowną całość.
Najważniejsze, Polacy mogą wtedy mówić o dużym wkładzie w pokonanie Niemiec, bo w takiej sytuacji żołnierze I i II Armii Ludowego Wojska Polskiego będą polskim żołnierzami, a nie żołnierzami Armii Czerwonej.
Nie będzie też wątpliwości prawnych dotyczących legalności reformy rolnej, zapoczątkowanej dekretem z 6 września 1944 r.  I wielu innych wątpliwości prawnych.

Legalne państwo polskie - III RP - zaczęło się 22 lipca 1944 r. To wynika zresztą z obowiązującego w Polsce prawa. Jego granice zostały ustalone w Poczdamie przez Józefa Stalina na Odrze i Nysie Łużyckiej, a nie na Nysie Kłodzkiej, jak chcieli Anglosasi (USA i Wielka Brytania).
Stalin później dorzucił Polsce jeszcze Szczecin z przyległościami, już poza wszelkimi ustaleniami z Anglosasami tylko dlatego, że III RP rządzili przyjaźni mu politycy.

Granice III RP zostały ustalone przez Józefa Stalina. W tych granicach państwo polskie trwa do dziś.
Wiele osób nienawidzi Stalina, więc trudno będzie im pogodzić się z tezą, że III RP tyle mu zawdzięcza: i cały Szczecin, i pół Wrocławia, i wielkie zasoby miedzi koło Legnicy, i wielkie złoża węgla brunatnego w worku turoszowskim.
Takie są jednak fakty.

Najrozsądniej dla Polaków jest uznać, że III RP powstała 22 lipca 1944 r.
Tego trzeba się trzymać. Ja od 9 września 2014 r.  tak interpretuję stan prawny początków III RP. Ona istniej do dziś w granicach ustalonych m.in. przez polskich żołnierzy leżących na cmentarzu w Zgorzelcu.

Kto interpretuje naszą historię inaczej, jest niegodziwcem, pluje bowiem na naszych bohaterów z I i I Armii LWP, którzy polegli w walce z niemieckim okupantem, i umniejsza nasze zasługi w pokonaniu Niemiec.

Byłem niegodziwcem przez kilkanaście miesięcy.

28 czerwca 2013 r. napisałem tak:

68. rocznica powstania III Rzeczypospolitej Polskiej
28.06.2013
III RP powstała w rezultacie uzgodnień trzech zwycięskich mocarstw, które dały nam wspaniałe terytorialne państwo.

http://www.ibs.edu.pl/content/view/6329/118/

Myliłem się.

Nie chcę być niegodziwcem.

Kocham III RP w granicach, które zawdzięczamy m.in. polskim żołnierzom, pochowanym w Zgorzelcu na największym cmentarzu polskich żołnierzy na świecie. Ich duchy strzegą naszej granicy na Nysie Łużyckiej. 
 
 
Jerzy Krajewski 
 
designed by www.madeyourweb.com