Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Leasing arrow Nowoczesny sposób pożyczania
Nowoczesny sposób pożyczania Drukuj
Witold Kostrubiec   
01.07.2005

Leasing jest alternatywą dla kredytów inwestycyjnych. Jego zalety to prostsza procedura, tarcza podatkowa i możliwość uzyskania rabatów przy nabywaniu maszyn i urządzeń oraz polis ubezpieczeniowych.

Firmy leasingowe gotowe są podjąć większe ryzyko niż banki, gdyż przez okres trwania umowy są właścicielami środka trwałego. Ich klient formalnie tylko go wynajmuje. Może jednak swobodnie go użytkować, a po kilku latach przejąć na własność. Korzystając z leasingu, rolnik bez wykładania własnych środków staje się użytkownikiem np. kombajnu czy ciągnika, który jest już zarejestrowany i ubezpieczony.

Leasing jest szczególnie opłacalny, gdy korzysta z niego podmiot gospodarczy osiągający dochody. Dzięki leasingowi może bowiem szybciej niż przy kredycie i amortyzacji wpisywać wartość środka trwałego w koszty. Dlatego często mówi się, że leasing daje tarczę podatkową.

Romuald Mendelak, dyrektor Departamentu Technologii i Klientów Kluczowych VB LEASING
Nasza oferta w dużej części dociera do rolników przez dostawców i dilerów sprzętu rolniczego, z którymi kooperujemy. Taka współpraca opłaca się zarówno nam, dostawcy sprzętu rolniczego, ale przede wszystkim - naszym klientom, czyli producentom rolnym. W jednym miejscu przedsiębiorca rolny może liczyć na kompleksową usługę - interesujący go produkt (maszynę rolniczą), sposób jej sfinansowania (leasing) oraz atrakcyjne ubezpieczenie, będące częścią oferty leasingowej. To znacząca oszczędność czasu. Ścisła kooperacja dostawcy ze spółką leasingową przekłada się także na warunki finansowe oferowane rolnikom. Są one korzystniejsze, ponieważ jesteśmy bardziej elastyczni w przypadku klientów naszych kooperantów. Efektem takiej współpracy jest też dobrze zorganizowany wtórny rynek sprzętu poleasingowego.

Kolejną zaletą są rabaty i upusty, którymi z klientami dzielą się firmy leasingowe. Firmy te są wielkimi odbiorcami samochodów, maszyn i urządzeń od producentów lub ich dilerów. Wynegocjowały więc u nich rabaty, które dochodzą nawet do kilkunastu procent. Dzięki skorzystaniu z oferty firmy leasingowej można więc nabyć auto czy maszynę taniej niż za gotówkę czy na kredyt. Podobnie ma się sprawa z kosztami polis ubezpieczeniowych. Z ofertą leasingu wychodzi do polskich rolników kilka firm leasingowych, m.in. Europejski Fundusz Leasingowy i VB LEASING.

EFL jest niekwestionowanym liderem rynku usług leasingowych w Polsce. Jego oferta jest skierowana do rolników, również tych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy posiadają areał powyżej 20 ha ziemi własnej lub dzierżawionej bądź też są w stanie udokumentować dochód na poziomie 60 tys. zł brutto. W VB LEASING wymagania są trochę mniejsze. Rolnik, który w VB LEASING chce wyleasingować np. traktor, powinien posiadać co najmniej 10 ha ziemi własnej, potwierdzić złożenie wniosku o dopłaty obszarowe, nie mieć zaległości w ZUS/KRUS.

Zalety leasingu maszyn rolniczych:

  • Szeroki wybór przedmiotów leasingu
  • Szybka ścieżka decyzji kredytowej
  • Niskie wpłaty początkowe - od 0 proc.
  • Korzystne ubezpieczenie sprzętu
  • Możliwość zawarcia umowy u klienta
  • Atrakcyjne warunki finansowe leasingu maszyn używanych
  • Leasing dostępny w złotych i euro

Przy porównaniu ofert ważny jest również koszt finansowania. Warto więc złożyć zapytanie ofertowe w kilku firmach leasingowych. Ich przedstawiciele chętnie odpowiadają na nie. Można z nimi negocjować. Przy większych kontraktach gotowi są pojechać do klienta na drugi koniec Polski.

/ GBS: Najlepsze Polskie Banki Spółdzielcze, Lipiec 2005 /

 
designed by www.madeyourweb.com