Menu Content/Inhalt
Witamy w serwisie arrow Zarządzanie arrow Banki spółdzielcze i kasy mają przyszłość. Ale muszą zacząć działać
Banki spółdzielcze i kasy mają przyszłość. Ale muszą zacząć działać Drukuj
23.01.2017

Czy banki spółdzielcze i kasy oszczędnościowo-kredytowe mogą wyjść obronną ręką z walki z fintechami? Czy mają szansę w starciu z dyktaturą zero-jedynkowości i sztucznej inteligencji? Autor „Bankruption” John Waupsch odpowiada na każde z tych pytań: tak, ale to będzie wymagało dużego wysiłku.

 

Od lat 70. XX wieku szybko maleje liczba instytucji finansowych. Świetnie widać to na przykładzie USA. W 2002 roku działało ich w Ameryce około 17,5 tys., w tej chwili jest ich około 10 tys., a prognozy ekspertów na rok 2030 mówią o 2 tys. Nikt nie ukrywa tego, że najłatwiej będzie przeżyć tym największym i najnowocześniejszym. Spadnie liczba banków spółdzielczych (community banks) i kas oszczędnościowo-kredytowych (credit unions).

Dodatkowym ciosem dla banków spółdzielczych i kas jest spadek liczebności populacji wiejskiej. Nic dziwnego zatem, że gdy jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku powstawało po około 600-900 tego typu instytucji w ciągu roku, to obecnie… nie powstają w ogóle.

Na to wszystko nakładają się jeszcze wielkie zmiany w kulturze i technologii bankowości. Postęp techniczny usuwa w cień nastawiona na relacje bankowość lokalną. Ludzie są uzależnieni od dostępu do danych (data-stream). Już niemal nikt nie odwiedza placówek. Bankowość online z jednej strony sprawiła, że klienci rzadko zmieniają banki, a z drugiej – że rzadko do nich zaglądają. Skończyły się czasy 3-6-3, czyli bankier nie zbiera już pieniędzy na lokaty oprocentowane na 3 proc., by udzielić kredytów kosztujących 6 proc. i o 3 po południu udać się na partyjkę golfa…

Dziś w bankowości rządzi zasada customer experience zawierająca się w pytaniu: „Czym mogę służyć?”, a banki spółdzielcze i kasy są bardzo daleko od jej zastosowania – stwierdza John Waupsh w książce „Bankruption. How Community Banking Can Survive Fintech”. 

 źródło:

https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/banki-spoldzielcze-i-kasy-maja-przyszlosc-ale-musza-zaczac-dzialac/

 

Nasz komentarz:  W walce z fintechami dużym wsparcie dla banków komercyjnych i spółdzielczych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych może być proponowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę ustawa, która ma ograniczyć opłaty pobierane w Polsce przez firmy pożyczkowe. Uderzy ona w Providenta oraz internetowe firmy pożyczkowe (fintechy), które pobierają wysokie opłaty od pożyczkobiorców.

Banki spółdzielcze powinny więc wspierać  

 
designed by www.madeyourweb.com